Minnesota Senior Men's Amateur Baseball Association
River Valley League

 

Standings 2005

Northern Division

Team

Won Lost GB
Waconia Islanders 12 4 -
Belle Plaine Gray Tigers 12 4 -
Shakopee Chiefs 12 4 -
New Hope Bandits 11 5 1.0
Jordan Millers 7 9 5.0
Bloomington Eagles 4 12 8.0
Jordan Alers 3 11 8.0
Minneapolis Bombers 0 14 11.0

Southern Division

Team

Won Lost GB
Hanska Bullheads 15 1 -
Union Hill Pitbulls 11 5 4.0
New Prague Robins 10 5 4.5
St. Peter Saints 10 6 5.0
Veseli Vulcans 7 8 7.5
Le Center Braves 5 11 10.0
Montgomery Loons 5 11 10.0
Webster Rookies 0 15 14.5

"At Large"

Team

Won Lost GB
Prior Lake 3 7 -

2005 Master Schedule/Scores

Day

Date

Visitor

Score

Home Team

Score

Game Time
Friday May 20 Webster Rookies 4   New Prague Robins 21 7:30 pm
Sunday May 22 Veseli Vulcans 0   Hanska Bullheads 6 5:00 pm
    Montgomery Loons 8   Bloomington Eagles 2 3:00 pm
    New Hope Bandits 3   Waconia Islanders 13 4:00 pm
Wednesday May 25 Montgomery Loons PPD   New Prague Robins PPD 7:30 pm
    Waconia Islanders PPD   Jordan Alers PPD 7:30 pm
Thursday May 26 Bloomington Eagles 2   Belle Plaine Gray Tigers 6 8:00 pm
Sunday May 29 St. Peter Saints PPD   Vesli Vulcans PPD 4:15 pm
Tuesday May 31 Veseli Vulcans 3   New Prague Robins 2 7:30 pm
Wednesday June 1 Prior Lake PPD   Waconia Islanders PPD 8:00 pm
    LeCenter Braves 2   Jordan Alers 6 8:00 pm
Thursday June 2 Union Hill Pitbulls 5   Hanska Bullheads 7 8:00 pm
Friday June 3 LeCenter Braves 8   New Prague Robins 12 7:30 pm
    Jordan Alers 2   Belle Plaine Gray Tigers 11 8:00 pm
Sunday June 5 Minneapolis Bombers 2   Bloomington Eagles 9 3:00 pm
    Montgomery Loons 1   Veseli Vulcans 4 4:15 pm
    Waconia Islanders 15   Webster Rookies 0 5:00 pm
    New Hope Bandits 12   Jordan Alers 6 3:00 pm
    New Hope Bandits 10   Jordan Millers 4 6:00 pm
    Belle Plaine Gray Tigers PPD   Hanska Bullheads PPD 6:00 pm
Tuesday June 7 Minneapolis Bombers 1   New Hope Bandits 11 8:30 pm
Wednesday June 8 Jordan Millers 1   Shakopee Chiefs 7 8:00 pm
Thursday June 9 Hanksa Bullheads PPD   New Prague Robins PPD 8:00 pm
    Prior Lake 0 (Exhibition) Bloomington Eagles 16 8:00 pm
Friday June 10 Union Hill Pitbulls 5   LeCenter Braves 1 7:00 pm
    St. Peter Saints 7   Montgomery Loons 2 7:30 pm
Saturday June 11 Minneapolis Bombers PPD   Jordan Millers PPD 3:00 pm
    Minneapolis Bombers PPD   Jordan Alers PPD 6:00 pm
Sunday June 12 Hanska Bullheads 4   Montgomery Loons 1 2:00 pm
    LeCenter Braves 1   Veseli Vulcans 8 2:00 pm
    St. Peter Saints 10   Webster Rookies 0 5:00 pm
    Hanksa Bullheads ** 3   New Prague Robins ** 1 5:00 pm
    Jordan Alers 0   Shakopee Chiefs 4 7:30 pm
    Belle Plaine Gray Tigers 5   Waconia Islanders 6 8:00 pm
Monday June 13 Union Hill Pitbulls PPD   Montgomery Loons PPD 7:30 pm
Wednesday June 15 Jordan Millers 6   Belle Plaine Gray Tigers 8 8:00 pm
Friday June 17 Webster Rookies 4   LeCenter Braves 7 7:00 pm
    New Prague Robins 5   St. Peter Saints 2 7:30 pm
    Bloomington Eagles 1   New Hope Bandits 4 8:30 pm
Saturday June 18 Minneapolis Bombers PPD   Veseli Vulcans PPD 4:00 pm
    Minneapolis Bombers 2   Union Hill Pitbulls 12 7:30 pm
Sunday June 19 Bloomington Eagles 3   Waconia Islanders 5 4:00 pm
    Veseli Vulcans 3   Webster Rookies 0 5:00 pm
    LeCenter Braves 2   Hanska Bullheads 12 6:00 pm
    New Hope Bandits 0   Shakopee Chiefs 4 7:30 pm
Monday June 20 Union Hill Pitbulls PPD   St. Peter Saints PPD 7:30 pm
    Montgomery Loons ** PPD   New Prague Robins ** PPD 7:30 pm
Wednesday June 22 Union Hill Pitbulls 19   Webster Rookies 1 6:30 pm
    Jordan Millers 6   Montgomery Loons 2 7:30 pm
Thursday June 23 Bloomington Eagles 2   Shakopee Chiefs 6 7:30 pm
Friday June 24 Montgomery Loons 14   Webster Rookies 0 6:30 pm
    LeCenter Braves 0   St. Peter Saints 7 7:00 pm
    Waconia Islanders 5   Jordan Millers 0 7:30 pm
    New Prague Robins PPD   Hanska Bullheads PPD 8:00 pm
    Belle Plaine Gray Tigers 4   New Hope Bandits 2 8:30 pm
Saturday June 25 Union Hill Pitbulls 5   Veseli Vulcans 2 4:00 pm
Sunday June 26 Jordan Millers 4   Jordan Alers 5 3:00 pm
    St. Peter Saints 3   Hanska Bullheads 4 5:00 pm
    New Prague Robins 12   Veseli Vulcans 9 5:00 pm
    Minneapolis Bombers 3   Belle Plaine Gray Tigers 6 5:00 pm
    Minneapolis Bombers (Home) 0   Belle Plaine Gray Tigers 4 7:00 pm
    Le Center Braves 5   Montgomery Loons 3 7:30 pm
    Shakopee Chiefs 1   Waconia Islanders 2 3:00 pm
Wednesday June 29 Jordan Alers 0   Waconia Islanders 7 7:30 pm
    Prior Lake (Exhibition) 4   Shakopee Chiefs 14 7:30 pm
    Bloomington Eagles PPD   Minneapolis Bombers (Fort Snelling) PPD 8:00 pm
Thursday June 30 Veseli Vulcans 0   St. Peter Saints 6 7:30 pm
    Hanska Bullheads 3   Union Hill Pitbulls 5 8:00 pm
Friday July 1 Union Hill Pitbulls 11   New Prague Robins 10 7:30 pm
Wednesday July 6 New Hope Bandits 13   Bloomington Eagles 1 6:00 pm
    Prior Lake (Exhibition) 13   Webster Rookies 4 6:30 pm
    Jordan Millers 1   Waconia Islanders 3 7:30 pm
    LeCenter Braves 0   Union Hill Pitbulls 10 8:00 pm
Thursday July 7

Shakopee Chiefs

5   Belle Plaine Gray Tigers 4 8:00 pm
Friday July 8 St. Peter Saints 7   New Prague Robins 5 7:30 pm
    Montgomery Loons 4   Union Hill Pitbulls 14 8:00 pm
    Webster Rookies 0   Hanska Bullheads 4 8:00 pm
Sunday July 10 Montgomery Loons 1   Hanska Bullheads 10 4:00 pm
    Minneapolis Bombers 0   Waconia Islanders 13 4:00 pm
    Webster Rookies 0   St. Peter Saints 12 5:30 pm
    Minneapolis Bombers (Home) 0   Waconia Islanders 11 6:00 pm
    Bloomington Eagles 0   Prior Lake (Exhibition) 5 6:00 pm
    New Prague Robins 9   LeCenter Braves 3 7:00 pm
Wednesday July 13 Shakopee Chiefs 10   Jordan Millers 5 8:00 pm
    Webster Rookies 0   Union Hill Pitbulls 20 8:00 pm
Thursday July 14 Montgomery Loons 0   St. Peter Saints 9 7:30 pm
    Bloomington Eagles 3   Jordan Alers 4 8:00 pm
Saturday July 16 Prior Lake (Exhibition) 0   Hanska Bullheads 12 1:00 pm
    New Hope Bandits 5   Veseli Vulcans 2 4:30 pm
    New Hope Bandits 7   Union Hill Pitbulls 5 8:00 pm
Sunday July 17 Jordan Millers PPD   Bloomington Eagles PPD 3:00 pm
    Hanska Bullheads 8   Veseli Vulcans 0 4:00 pm
    Minneapolis Bombers L   Shakopee Chiefs W 6:00 pm
    Hanska Bullheads 13   Webster Rookies 1 6:30 pm
    St. Peter Saints Suspend   LeCenter Braves Suspend 7:00 pm
    Minneapolis Bombers (Home) L   Shakopee Chiefs W 8:00 pm
    Montgomery Loons ** 7   New Prague Robins ** 10  
Monday July 18 Union Hill Pitbulls 14   Prior Lake 9Exhibition) 2 7:30 pm
Wednesday July 20 New Prague Robins 4   Montgomery Loons 2 7:30 pm
    Belle Plaine Gray Tigers 15   Jordan Alers 5 8:00 pm
    Waconia Islanders 10   Shakopee Chiefs 0 8:00 pm
Thursday July 21 New Prague Robins PPD   Webster Rookies PPD 6:30 pm
    Bloomington Eagles ** 11   Minneapolis Bombers 4  
Friday July 22 Prior Lake 5 (exhibition) LeCenter Braves 10 7:00 pm
    Belle Plaine Gray Tigers  5   Jordan Millers 6 8:00 pm
    St. Peter Saints 0   Union Hill Pitbulls 6 8:00 pm
Sunday July 24 Webster Rookies 1   Veseli Vulcans 11 4:00 pm
    Waconia Islanders 1   New Hope Bandits (At B Plaine) 6 4:00 pm
    Hanska Bullheads 8   LeCenter Braves 1 7:00 pm
    New Hope Bandits 2   Belle Plaine Gray Tigers 4 7:00 pm
    Shakopee Chiefs 7   Jordan Alers 0 7:00 pm
Tuesday July 26 Jordan Alers 3   Bloomington Eagles 7 8:00 pm
Wednesday July 27 Webster Rookies 2   Montgomery Loons 5 7:30 pm
Thursday July 28 Jordan Alers 2   Jordan Millers 5 7:30 pm
    Waconia Islanders 1   Belle Plaine Gray Tigers 2 8:00 pm
    Prior Lake (Exhibition) 1   Union Hill Pitbulls 13 8:00 pm
Friday July 29 Veseli Vulcans 16   LeCenter Braves 8 7:00 pm
    New Prague Robins 6   Jordan Millers 3 7:30 pm
Sunday July 31 Jordan Alers PPD   Minneapolis Bombers (NE Ath) PPD 3:00 pm
    Belle Plaine Gray Tigers 14   Webster Rookies 3 5:00 pm
    Jordan Millers PPD   Minneapolis Bombers (At Jordan) PPD 6:00 pm
    Shakopee Chiefs 3   New Hope Bandits 2 6:00 pm
    Bloomington Eagles 3   New Prague Robins 6 7:00 pm
    Montgomery Loons 4   Le Center Braves 6 7:00 pm
    Hanska Bullheads 6   St. Peter Saints 0 7:00 pm
Monday August 1 Shakopee Chiefs 9   Bloomington Eagles 0 7:00 pm
Tuesday August 2 Minneapolis Bombers (Home) 2   New Hope 9 7:00 pm
Wednesday August 3 Union Hill Pitbulls ** 8   Montgomery Loons 10  
Thursday August 4 Belle Plaine Gray Tigers 6   Bloomington Eagles 3 (8 innings) 7:30 pm
    St. Peter Saints 9   Shakopee Chiefs 0 (Forfeit) 7:30 pm
    Webster Rookies 3   Prior Lake (Exhibition) 19 7:30 pm
Friday August 5 Jordan Millers 0   New Hope Bandits 10 7:00 pm
    LeCenter Braves ** 8   St. Peter Saints 7 (9 innings) 7:30 pm
    Waconia Islanders 2   Hanska Bullheads 6 8:00 pm
    New Prague Robins 7   Union Hill Pitbulls 0 8:00 pm
Saturday August 6 Veseli Vulcans 3   Montgomery Loons 5 3:00 pm
Sunday August 7 Veseli Vulcans 0   Union Hill Pitbulls 6 11:00 am
    Jordan Alers 3   New Hope Bandits 9 3:00 pm
    New Prague Robins ** 0 (Forfeit)   Hanska Bullheads ** 9 4:00 pm
    LeCenter Braves 10   Webster Rookies 6 4:30 pm
    Waconia Islanders 6   Bloomington Eagles 7 (10 innings) 6:00 pm
    Belle Plaine Gray Tigers PPD   Shakopee Chiefs PPD 8:00 pm
Tuesday August 9 St. Peter Saints 7   Jordan Alers 1 8:00 pm
    Belle Plaine Gray Tigers ** 4   Shakopee Chiefs 1 8:00 pm
Wednesday August 10 Jordan Millers ** 3   Bloomington Eagles (At Jordan) 1 6:00 pm
    Bloomington Eagles 5   Jordan Millers 8 8:90 pm
    Shakopee Chiefs Re-Sch   LeCenter Braves Re-Sch 7:30 pm
Thursday August 11 St. Peter Saints ** 2   Veseli Vulcans 7 6:30 pm
    Prior Lake (Exhibition) 0   Belle Plaine Gray Tigers 17 8:00 pm
Saturday August 13 Jordan Millers ** 3   Minneapolis Bombers (Home) 1  
    Minneapolis Bombers 6   Jordan Millers ** (Home) 10  
Sunday August 14 Belle Plaine Gray Tigers ** 0   Hanska Bullheads 1 5:00 pm
    LeCenter Braves ** 5   Shakopee Chiefs 7 7:00 pm
Monday August 15 Waconia Islanders ** 12   Jordan Alers 1  
Tuesday August 16 Union Hill Pitbulls ** 4   St. Peter Saints 5 8:00 pm
    ** MAKE UP GAME          
   

State Tournament

         
Saturday August 20            
Sunday August 21            
Saturday August 27            
Sunday August 28